Obróbka skrawaniem CNC – poznaj tę nowoczesną metodę

Obróbka skrawaniem CNC – poznaj tę nowoczesną metodę

15 kwietnia, 2022 0 przez Redakcja

Przemysł rozwija się intensywnie, głównie dzięki nowoczesnym metodom produkcji, takim jak obróbka skrawaniem CNC. Park maszynowy wyposażony w wysokiej jakości obrabiarki, które precyzyjnie wytwarzają elementy, pozwala na realizację produkcji masowej, dzięki czemu wiele gałęzi przemysłu rozkwita. Oczywiście to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie innowacje technologiczne, w które inwestują zakłady produkcyjne. Co ciekawe, na polskim rynku nie brakuje przedsiębiorstw, które świadczą podobne usługi i wykorzystują do obróbki metali wysoko zautomatyzowane narzędzia. Chociażby dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Obróbka skrawaniem CNC – technologia

Czym w zasadzie jest obróbka skrawaniem CNC? Ten rodzaj obróbki nazywamy ubytkową, gdyż generuje ona odpad np. w postaci wiórów. Kluczowy w tym pojęciu jest jednak skrót CNC. Oznacza on nowoczesną technologię wykorzystująca język programowania do zarządzania procesami produkcyjnymi. Przy pomocy aplikacji lub panelu sterowania, inżynier wydaje maszynie polecenia, programując ją tak, aby wiedziała jakimi ścieżkami poprowadzić narzędzie wzdłuż obrabianego elementu. Niekiedy wykorzystuje się tutaj także moduł CAM, który pozwala pracować na modelach 2D lub 3D. Jeśli natomiast elementy mają zmienne parametry, czyli na przykład różnią się wielkością, wówczas zastosowane zostanie programowanie parametryczne. To prawda, że maszyna bierze na siebie większość pracy, którą wcześniej trzeba było fizycznie wykonać rękami operatora, jednak wkład ludzki także jest niezwykle istotny. Bez wykwalifikowanego specjalisty nie udało by się ruszyć z pracami.

Obróbka skrawaniem CNC – rola w przemyśle

Produkcja masowa sprawia, że możemy cieszyć się wieloma dobrami, które teraz są wytwarzane szybko i błyskawicznie trafiają na sklepowe półki. Zatem, dzięki obróbce skrawaniem CNC oraz innym nowoczesnym metodom, rozwijają się branże takie jak automotive, rolnictwo, lotnictwo, przemysł meblarski, elektronika i nie tylko. Więcej można przeczytać tutaj https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/obrobka-cnc/. Zagadnienie jest bardzo ciekawe, więc warto się zapoznać.